Horoskop pro 46. týden – novoluní výzva k hledání nových řešení ale i radikalizaci

Dnes (v pondělí 13.11) proběhlo novoluní, které alespoň u nás přineslo bohatý déšť. Novoluní ve znamení Štíra v konjunkci s Martem v opozici na Urana v Býku a v oktilu na Venuši Jitřenku vytváří dohromady napěťový (červeně značený) trojúhelník, tzv. oktilový trojúhelník. Napětí této na první pohled výbušné party je však rozvolněno harmonickými aspekty k Neptunu, Merkuru a Plutonu. Situace tedy není tak děsivá, jak by se mohlo zdát.

To, co se děje kolem nás, monitoruje situaci na obloze a ta ukazuje, že se zvýší tlak na přijetí nějakého nového pohledu na situaci, na přijetí jiného narativu, než který platil doposud. („Hezky“ se to ukázalo na změně ministra zahraničí v britské vládě, což je zjevná potřeba změnit přístup. Nebo na zveřejněných plánech premiéra Fica na Slovensku.) Uran v opozici na novoluní a Marta, symbolizuje intenzivní pnutí rozbít každou soustředěnou aktivitu a změnit její nasměrování. Otázkou je, čí a jakou soustředěnou aktivitu? Hledat bych měli pod signaturou Štíra, a to je v oblasti, která není přímo viditelná, která je skrytá, která je v podtextu dění, která se objevuje ve skupinovém hnutí, v organizování aktivit, v logistice…  

Mohli bychom očekávat, že v nastávajícím lunárním měsíci bude třeba přijmout nové postoje k dění kolem nás a to, jak na osobní rovině, tak na rovině mezinárodní. Pozitivní na všem je, že neklid, napětí a určitá neuchopitelnost dění nás mohou vyburcovat k tomu, abychom zkusili jiný postup, jinou techniku či zvolili nový plán. V negativním ohledu se mohou opět masově strkat kostlivci pod koberec jen aby vnější dojem zůstal tzv. „čistý“. Postavení planet ukazuje, že nejsilnější slovo bude mít Venuše Jitřenka a její hodnotící soudy, které budou zohledňovat dohody, které nemusí být výhodné i přesto, že budou mít pěknou PR prezentaci.

Měli bychom mluvit o tom, jaké jsou znaky naší doby, jako jsou lokální války, touha po sekularizaci, pevné vládě, individualismu osobnímu ale i státnímu atd. Měli bychom ve větší míře mluvit o tom, co všechno jsme jako lidé dokázali a podpořit se v tom, co umíme, neb dokážeme mnohé zádrhele vyřešit a měli bychom mluvit o tom, že je třeba intenzivně hledat ideu, která nás spojí, neb jsme-li spojení, jsme silní.  Dění, které symbolizuje sluneční soustava, by nás právě k těmto tématům mělo přivést. Minimálně se o to pokusí skrze lidi, kteří na základě svých zkušeností a vědomostí už ví, že nemohou mluvit jinak.

Na osobní rovině přichází výzva pro ty, co mají dnes narozeniny. Ti by měli být pionýry změn samozřejmě ve svých osobních životech. Právě tito lidé by měli změnit přístup k sobě, svému tělu a hodnotám tak, aby dostali sebe samé co nejblíže své podstatě a ne tomu, co od nich očekává okolí a jejich zlozvyky. Ti by se měli vzepřít proti tom, co je omezuje, ať je to lenost, rozežranost, marnivost, zatvrzelost, neochota přijmout nové, neochota spolupracovat, snaha lpět a přivlastňovat si, cokoliv se v jejich dosahu objeví, ať je to myšlenka či věc. Je to velký úkol, ale je za ním možnost, kterou nabízí Uran a tou je možnost větší svobody, uvolnění tvůrčích sil a vitalizace celého systému organismu.

Pro nás ostatní je to tématem toho měsíce, abychom si opravdu už konečně uvědomili, že změny jsou možné a že je třeba se k nim rozhodnout.

Jako podobenství, kde můžeme hledat, si vezměme obraz stupně novoluní: Fáze 21 Štíra – Voják, poslušen svého svědomí, odmítá rozkaz.

Jen si to uvědomme, co nám obraz říká? Podle vojenského práva, odmítnutí rozkazuje je potrestáno a voják tedy riskuje, neb mu v krajním případě může jít o život. Co stojí zato, že takto riskuje? Je to něco, co mu velí svědomí, co mu říká srdce, že má udělat, i přestože je to v rozporu s rozkazem, který dostává.

perokresba Karel Jerie

Pracovně si můžeme představit, že jsme tím vojákem a zkusit si definovat, co by to muselo být za situaci, abychom neposlechli rozkazu, riskovali klidně i život a odmítli poslušnost? Není třeba nahlas provolávat, co by to mělo být. Je třeba si to promyslet a udělat si vnitřně jasno, že něco nelze poslouchat, tolerovat či schvalovat.

Když si tohle uvědomíme, můžeme se na svět kolem sebe podívat i tak, že radikalizace se nese s tlakem na změnu přístupu. Nyní se masově bude dít i tam, kde nechceme. Radikalizovat se mohou nejen jedinci, ale celé skupiny či vlády. Zvláště skupiny a jedinci, kteří jsou takto nastaveni, se dostanou do větší ráže.

Z pohledu na celek nejsou před námi snadné dny, ale nejsou to fatální dny, neb harmonické aspekty nabízí zmírnění tlaků. Zasáhnou víc ty z nás, kteří máme v blízkosti novoluní planety. Tak či tak je však na nás, jak se k tomu postavíme zvláště ve chvílích, které nás vyhodí z komfortní zóny naší zažité ulity. Pevnou vůli a odvahu přeji, abychom neselhali ve víře vlastního srdce. Váš Marluk