Horoskop pro 48. týden – aneb jak může Saturn v Rybách něco zpevnit?

Situace úplňku (opozice mezi Sluncem a Lunou) se otevírá T-kvadraturou s vrcholem v Saturnu v Rybách. Úplněk vynáší na povrch to, co se od novoluní vytvářelo, prosazovalo a ukazuje, jakého maxima je možné v prosazení onoho nově v novoluní vypuštěného prosadit. Oba účastníci úplňku však mají kvadraturu k Saturnu v Rybách, což by mělo celou situaci nějak dokreslit. Jak?

 Saturn se ve vodním znamení nemá pro svou podstatu, pro své založení nebo jak se hezký říká pro svůj naturel, zrovna dvakrát dobré podmínky. Saturn strukturuje, formuje, zpevňuje, svírá, stahuje atd. Proto je mu blízké prostředí, kde to jde přirozeně, jako například v Kozorohu, Býku, Váhách či Vodnáři. Vezměte si jeho situaci na příkladu metafory: Za jakých okolností by bylo možné zpevnit moře či oceán, symbolizující znamení Ryby? Na první dobrou, odpovíme, že to nelze. Je to tak velká vodní masa, která se zpevnění brání. Jasně, budeme-li se na věc dívat z pohledu toho, že Saturn-upevňovatel (alespoň pracovně vybereme tuto jednu jeho charakteristiku) chce či musí ve znamení Ryby, zastupující moře, tuto plochu zpevnit.

Jenže ono moře už je zpevněné. Je přeci vymezené kontinenty, mezi kterými se rozlévá. Ony kontinenty jsou „opevněním“, pomyslnou „nádobou“, mezi kterými si moře i oceány tekou a proudí. Takže pokud budeme vnímat Saturna v Rybách tak, že on má něco zpevnit, a že to tedy moc nejde, nesmíme zapomínat, na to, že se právě může opřít o to, že kolem sebe každé moře i oceán má pevninu a skrze tu, získává svou formu. K Saturnu patří také řády, pravidla, která mohou být skrytá anebo kolektivně užívána, že už se ani o nich nemluví, jak si všichni myslí, že jsou obecně známá. Stačí takový pozdrav, kterým se ohlašujeme, když se jako lidé setkáme. Už ani nepřemýšlíme, kde se vzal a proč, prostě zdravíme. Pozastavíme se jen nad tím, když někdo nepozdraví nebo na pozdrav neodpoví. Jinak jej využíváme vcelku automaticky. Saturn v Rybách by mohl zdůrazňovat právě ty formy a pravidla, která obecně sdílíme v kolektivní zkušenosti a už ani přemýšlíme, co je za nimi a k čemu odkazují. Takže i ve vodním znamení, které neodpovídá přirozenosti Saturna budou jeho funkce platné, jen ne tak silné, jako by tomu bylo, kdyby byl u sebe doma ve znamení Kozoroha. Přesto i zde si může Saturn poradit, jako si poradili z domovů vyhnaní lidé, co se usadili v mokřinách severoitalských v době stěhování národů. Ti vytvořili v místních bažinách a mokřadech dřevěné piloty, na kterých vybudovali velkolepé město, které bylo později nesmírně silné a vlivné. To by mohl být příklad pro představu, že i to, co je neuchopitelné a mezi prsty prokluzující či pohlcující jako bahno a mokřady, co je stranou pozornosti všech, lze zpevnit a následně na tomto zpevněném, a přesto stále vodním prostředí vybudovat něco majestátního, vlivného, krásného a stálého. Saturn v Rybách tedy přináší možnost zpevnit to, co se jeví neuchopitelně.

Při úplňku se tedy objevil tlak, povstávající z napěťových aspektů, pokusit se nějak zpevnit to, co se jeví neuchopitelné, skryté či odložené stranou. Můžeme tedy mnohé v sobě i kolem sebe uspořádat, pokud se nezalekneme naléhavosti a síly s jakou to přijde. Nakonec tohle napětí úplňku odvádí Pluton svými trigony a sextily, ale s Plutonem, jak víme, to nikdy není bez dramatu, propadu a naléhavosti.

Není to lehké období, ale na druhou stranu nesmírně plodné, pokud si připustíme, že v bolestech a diskomfortu se právě rodí to, co může být pokladem, oporou a budoucí slávou, jako tomu třeba bylo v případě založení města Benátek.

Dnešní oslavenci, by to, co píši mohli podržet v paměti a nebát se překážek, či nečekaných zastavení. Výsledek bude dobrý!

Pozorujme svět, neb úplněk například v Jeruzalému kulminuje a stává se významným a může vést k nějakému důležitému uchopení těžké situace.

Vše, co nás potká, co nás, jak se lidově říká, sejme, nás vlastně upozorňuje na to, abychom si všimli, že vnímáme a žijeme život poctivě, neboť kdyby se nás nic nedotklo, tak se nás vlastně ani život nedotýkal a nechával nás v naší sebestřednosti plynout dál. Dopoledne mě srazilo na kolena, budu-li mluvit za sebe, bylo to proto, abych měla možnost vidět, co je v mých základech. Nejdřív mne to rozbrečelo a bylo mi vše líto, ale teď to vidím jako dobrý dar. A s tímto vědomí se zvedám a jdu pracovat, vařit oběd dětem, co jsou doma, čímž podpořím stávku učitelů a pomocného personálu, neb je důležité, aby jejich platy měly větší cenu. Zdar!

Vše dobré přeje váš Marluk