Horoskop pro 25. týden – letní slunovrat

Nový týden otevře v úterý druhá lunární čtvrť a po ní bude následovat vstup Slunce do znamení Raka, tedy letní slunovrat. Dynamika horoskopu naznačuje, že budeme plni energie a ochoty jednat a hájit své zájmy. Luna s Jupiterem naznačují sílu expanze vlastních a možná i svéhlavých nápadů. Můžeme se tedy připravit na týden, který přinese výzvy ale také náhlé změny, na které bude nutno reagovat. Improvizovat budou muset i ti, co nechtějí. Prosadit vlastní zájmy bude vyžadovat razanci. Asertivní a dynamické povahy si přijdou na své. Ovšem i na citlivější a jemnější lidi dojde, neb nebesa nabízí krásný sextiový trojúhelník mezi Plutonem, Venuší Jitřenkou a Neptunem, takže se mohou otevřít brány poznání pro ty, kteří mají svůj plán zejména na dobu letního slunovratu nebo na dny kolem něj. Mohou, bude-li tomu nasvědčovat i jejich osobní konstelace, proniknout za oponu svých zábran a struktur a posunout své vědomí do oblastí přesahujících strukturu ega. Nu, připraveným bude přáno, neb Venuše Jitřenka v Býku je symbolem těch, kteří jsou stálí ve svých hodnotách a zároveň ochotní objevovat jejich hlubší vrstvy.  

Slunovrat spustí další vlnu změn ve zvycích a hodnotách společnosti, neboť Slunce s Lunou se účastní oktilového trojúhelníku s vrcholem v Uranu v Býku. Takže můžeme očekávat další pobídky a novinky na poli společensko-kulturním a těm, koho drží smysl pro staré pořádky z toho pěkně zabolí hlava. Uran v Býku je symbolem vykořenění tradic, jejich přesazení, proměnu a změnu v postojích k tomu, co je nám vlastní, co definuje a utváří náš druh.  V této své funkci si nevybírá a mění, co mu přijde pod ruku. Výsledkem však nemusí být jen přes padesát pohlaví, ale také nové struktury, nové přístupy k přírodním materiálům, renesance zapomenutých zvyků ale i propojení techniky s přírodou.

Nejdelší den v roce je spojen s mnoha tajemstvími a pokud by někdo chtěl vidět, jak to asi probíhalo u našich předků, ať se podívá na film Andreje Tarkovského Andrej Rublev. Film zachycuje několik let z života významného malíře ikon. Je pozoruhodný nejen po obsahové a výtvarné stránce, ale také i přirozeným zprostředkování kontrastu mezi pohanskými a křesťanskými zvyky, mezi křesťanskou ideou a politickou touhou po moci. V jedné scéně se putující Rublev ocitne uprostřed oslavy letního slunovratu. Kouzlo podání, které Tarkovský a zejména kameraman Vadim Jusov nabízejí, je strhující, tajemné a fascinující, že se divák sveze spolu s Rublevem a nechá se omámit smyslnou magií slunovratových oslav.  

ukázka z filmu Andrej Rublev

Slunovratové rituály měly značnou sílu a vliv, který se církvi dlouho nedařilo přeznačit. Uvědomme si, že šlo zejména o oslavu plodných a tedy životodárných sil. Vše bylo doprovázeno možností překročit všechna omezení a tabu dané společnosti. V noci letního slunovratu se lidé na malou chvíli mohli volně svobodně rozběhnout do náruče přírody a pářit se s tím, kdo jim v danou chvíli učaroval. Na všechny došlo a také vše bylo dovoleno. Bylo v něm i možné nebezpečí, takže se nemůžeme divit, že to byl mocný svátek. Zasvětit svou tvůrčí sílu, obětovat ji náhodnému výběru a bezuzdně milovat je mocná magie, což je dobré nezapomínat.

Do nového týdne vám přeji sebenáhled, který ukočíruje naše svéhlavé touhy tam, kde nepůjde jen o nás a naopak odvahu projevit tvůrčí sílu a konfrontovat ji se silou přírody v milostném splynutí a mísení všech šťáv, kterými se projevuje láska.  Vás Marluk