Horoskop pro 30. týden novoluní vážící pro a proti

Chystáme-li se přemýšlet o tom, jak se připravit na budoucí dny, není od věci si uvědomit, že na první den týdne připadá novoluní, které je v přené opozici na retrográdního Saturna v Kozorohu. Při novu se nashromážděné zkušenosti měsíce předcházejícího snaží prorvat do dnů nadcházejících a určit cestu všemu nově vznikajícímu, tzv. natočit nové do starých dobrých kolejí. Nové však touží tvořit po svém, své nové obrazy a nestojí o opakování postupů minulých. Tento souboj minulosti a budoucího možného se bude bojovat naostro do první čtvrti a jen bystrý a náležitě ztišený pozorovatel ho může zahlédnout. V praxi se ponese potřeba nějak se postavit vzniklé situaci a ujasnit si, jak dál. Opozice na retrográdní Saturn však bude tlačit životní sílu k návratu k osvědčeným pořádkům a to jak pro záležitosti kolektivní, tak i pro jednotlivce, kteří se pokusí vymezit vůči tomu, co se mu nebude zdát bezpečné. Napětí dotváří trigon a sextil k Neptunu, a tak bych nečekala příliš. Saturn bude stahovat a formovat Neptunovy vyšší touhy a snahy o vzájemné propojení a soucit tak, jak se mu to hodí do krámu, jen aby se nic neměnilo. Přesto můžeme vsadit na Neptuna a to v tom smyslu, že zavedené normativy a pořádky, bude podemílat a za čas se ukáže, jak byly v postatě neúčinné a jak vlastně posloužily pořádkům novým. Neplašme se, že se někde něco uzavře a omezí, neboť se to může zas povolit, to je vlastně nedůležité. Důležité je, co se systémově mění či o změnu pokouší. Neboť Neptunovi nejde o osobní štěstí jedince, ale o uvolnění jeho tvůrčích aktivit do celku a tím zvědomění toho, že každý z nás je součástí nespočtu vazeb, které utváří tento svět. Pokud tohle zahlédneme, má se Neptun v nás, čeho chytit a hned začne pracovat a nahlodávat systém našich zažitých vzorců a zpochybňovat jeho vzory a podemílat jeho pevně se tyčící pravidla.

Novoluní tedy přinese impulz k tomu volit varianty tak, aby přeci jen zkusilo něco dělat jinak, ale pokud k tomu nebude i ochota jinak myslet, tedy nově věci i komentovat, zařazovat a strukturovat, budeme tam, kde jsem byli. Zjevná kvadratura Marse, který si tedy velmi lebedí v Beranu, s Merkurem nebude  příliš lichotivá, a kde jaký křikloun a nádiva nám nabídne své emoční postoje. Tohle taky  není žádná sláva a upřímně řečeno, lepší by byla okurková sezona, než tyhle interní tahanice, založené na emočních vlnách. Jak víte z blbých hlášek a z unáhlených činů mohou povstat boje daleko delší a složitější.

Perokresba Karel Jerie

Sabiánský symbol novoluní je FÁZE 119 (Rak 29°): ŘECKÁ MÚZA VÁŽÍ NOVOROZENÁ DVOJČATA NA ZLATÝCH VAHÁCH

Klíčová myšlenka: Intuitivní zvažování alternativ.

Mě to nedá a musím se hnedle pídit po tom, kdo je ona bohyně či múza, která váží? Múza to není, neboť ani k jedné z devíti se váhy jako atribut nevztahují. Ty najdeme až u bohyně Thémis, která je ztělesněním božského řádu, zákona a zvyku. Jenže, jak se jí na misky vah dostala novorozená dvojčata? Že by to byli Éros a Anterós, láska a opětovaná láska? Zase zapeklitá situace, která nutí člověka hledat a pátrat. Pokud by tomu tak bylo, byla by děťátka v dobré společnosti, neboť Thémis byla spravedlivá a odměřila by každému, co jeho jest. V dvojčatech by proti sobě stála láska, ve své mocné a vše oživující síle, rodící se z počátečního Chaosu. Taková láska nehledí na podmínky, je motivována vášní a momentální náklonností s touhou navázat hned spojení. Anterós představuje opětovanou lásku, tedy dlouhodobý vztah. Jejich rozdílnost je tedy jasná a vyplývají z ní i napětí, která mezi sebou oba bratři mají. Thémis by je pak mohla spravedlivě poměřit, nebo nám ukázat, že jeden bez druhého se neobejde. No, doufejme, že ona novorozeňata jsou Éros a Anterós a ne třeba Apollo a Artemis, bůh Slunce a bohyně Měsíce, neboť pak by to byla prekérka. Jak rozsoudit tyto sourozence? A jak je přesně poměřit? Na kila, na rozměr, na obsah, na formu, na krásu..? Takto bychom mohli přemýšlet dál a dál.

Bohyně v symbolu ale jmenována není, je tam zmíněna múza s atributem, který múzy nemají, tudíž nám symbol napovídá, že hledat „reálné“ souvislosti ve světě řeckých mýtů není nejlepší cestou. Spíše nás vede se zamyslet nad tím, že i přestože se narodí děti stejné a ve stejný čas, jejich schopnosti, dispozice a reakce na svět budou jiné. Váhy nám naznačují, že dualita nám ukazuje rozdílné možnosti a pohledy a každý z nás, byť by byl dvojčetem, je originál. 

Zvažujme tedy v nastávajícím měsícem alternativy a nehrňme se rychle natož slepě na první, která nás osloví. Važme a posuzujme, co je a není dobré. Proces hledání vnitřních alternativ je totiž nesmírně dobrý, neboť pomáhá utišit emoce a je-li mysl bdělá, můžeme postřehnout střípek opravdovosti, který v sobě ukrývá.

Perokresba Karel Jerie

Přímo proti novoluní sedí přesně na stupeň Saturn na symbolu: FÁZE 299 (Kozoroh 29°): ŽENA VĚŠTÍCÍ Z ČAJOVÝCH LÍSTKŮ

Klíčová myšlenka: Schopnost vidět Znamení skrytého ­ významu v každém jevu, který upoutá pozornost.

Saturnská funkce, zpevňuje a formuje, dává řád a pravidla tam, kde nejsou. Jenže za vším je nějaké to ale. U Saturna je jím neochota, ustanovené měnit. Nic neměnit, říká Saturn, kvalita je neměnná a struktura mocná právě svou dlouhodobou časovou platností. Sabiánský symbol, jako by chtěl poukázat, že to, co se tradovalo, se nyní vyjeví, jako se vyjevil obraz ženě věštící z čajových lístků. Tento měsíc bude věštit Saturn a ten nemá potřebí znát budoucnost, neboť jeho struktura a řád ji už dávno obývá. Nepotřebuje znát minulost, neboť ta jeho řád drží. Nepotřebuje vědět ,co je tady teď, neb právě tuto a každou další přítomnou chvilku umožňuje. Jak tedy někdo takový si může nechat věštit? Zkusme to otočit a místo, aby si Saturn nechal od ženy věštit, je on sám tím, kdo věští a žena mu naslouchá. Pak je to jízda, neboť věští ten, kterého věštby nezajímají, navíc je poctivý a dodrží postup a bude mít i patřičné nasazení, neb to se musí mít, chce-li něco Saturn dělat pořádně a k tomu mít i vůli, udělat i to, co se nechce. Saturn věští tedy bez emocí a to, co na dně mezi čajovými lístky uvidí, to ženě – potažmo tvořivé síle v každém z nás, naplno a bez zastírání řekne. Tento měsíc si proto všimněte toho, co nás vede k tomu hledat znamení o dění budoucím a jakým znamením dáváme své preference. Není totiž čajový lístek jako čajový lístek. Ono jasnovidění, které symbol naznačuje, může být odhalením struktury, geometrického rámce, který drží tvar našeho světa projeveného tak neprojeveného. Na jednu stranu se můžeme leknout toho, v čem to vězíme, ale na druhou můžeme zjistit, že známe-li základní pravidla, můžeme po čase praxe i improvizovat.

Nenechme se nikým strašit ani plašit. Strašáci zase vylezou a budou dělat své: Bu bu bú. Zůstaneme-li v oblasti srdce, tak nám právě struktura může umožnit najít sílu, jak prohlédnout svůj strach vidět věci takové jaké jsou, jako nekončící dynamickou tvořivou hru. Snad budou naše motlitby vyslyšeny a žádní blázni si v tomto měsíci nevyhlásí válku. Chladnější léto nám jen tak neskončí, ale máme zalito, tak až budete zvažovat možnosti, co a jak dělat, nezapomeňte si všímat samotného procesu, který se v nás odehrává a pak bude výsledek o to zajímavější.

Vše dobré Marluk 20. 7. 2020