Horoskop pro 43. týden – částečné zatmění Slunce

Začnu tím, že je není od věci podívat se na hledání koalice v Praze a na volby premiéra konzervativní strany v Británii, protože to zrcadlí, co se zatměním Slunce myslí. Podíváme-li se přes moře na ostrovní království uvidíme, že se zde dostal do premiérského křesla velmi bohatý Ind, hinduistického vyznání. Zdá se to jako novinka a změna, ale z pohledu astrologie to změna není. O zatmění Slunce si v rámci humanistické a transpersonální astrologie říkáme, že tam, kde je zatmění viditelné, se lidé přikloní k starým pořádkům, k tomu, co se z minulosti jeví jako platné, silné, trvalé, ale také nutné dořešit. Rishi Sunak se jeví jako fešný miliardář, ale astrologie nám naznačuje, že se vrací jen staré pořádky v „novém“ hávu. Po smrti královny, se do premiérského křesla dostal Ind, což by odkazovalo na britskou nadvládu nad Indií. Ovšem nejde říct, že Indie „vrací úder“, to by musel Sunak zastupovat stranu levicovou. V tomto případě se symbolicky vrací staré pořádky, neboť bohatý, vzdělaný a upravený konzervativní politik získává pozici premiéra, což nevěstí změny, ale udržení stávající pozice, podobně, jako se ke křeslu primátora dostane zastánce „starých pořádků“ Bohuslav Svoboda. Praha, jako kraj se vrátí k sktrukturám, které tu už byly a upřímně, zanechaly stopu, jen si to pěkně vyhledejte, ať oživíte paměť. Pokud bychom si k tomu připomněli i zvolení prezidenta Si Ťin-pchinga jako dalšího a jediného vládce Číny a uvědomili si, že jeho podporující sedmička, je složena jen z jeho nejloajálnějších představitelů komunistické strany, je jasné, že se vrací staré pořádky, pevné vedení v osobně jednoho muže, což naději pro Tchaj-wan moc neskýtá.

Novoluní jako částečné zatmění silně ovlivní Evropu a její pohled na události. Jsem zvědavá, k jakým starým pořádkům se vrátí Evropská unie vlivem svých hlavních představitelů. Kam to bude Francie tlačit a co budou chtít Němci platit a do jaké míry jim bude Británie nápomocná, nebo zůstane věrná svému spojenectví s USA. Ohledem boje na Ukrajině se nezdá, že by se něco na obou stranách změnilo a zavládl mír. Spíše bychom mohli očekávat, že mírové ratolesti ještě ani nevyrostly a diskurs se vrátí k tvrdé válečné rétorice, neboť novoluní má kvadrát na Plutona a jeho kontakt se vzdušným trigonem, do kterého ho vtahuje Mars v Blížencích naznačuje, že se vrátíme k starým způsobům jednání, komunikování, vybírání informaci a k přístupu, jak si věci a svět vysvětlujeme. Rozvoj se tedy na čas zpomalí, ale i toho se dá využít, máme-li vůli.

124 saros cyklus bude viditelný částečně v Evropě, severovýchodní Africe, středním Východě a západní Asii. Bude to tedy impulz, který přiměje tyto oblasti, aby sáhly po řešení či přístupu k stávající situaci po způsobu, který se dříve osvědčil, nebo přinesl potřebný efekt, udržel to, co je třeba, tam, kde je to třeba. Zní to dobře, ale uvažme, že je třeba si uvědomit z vlastních zkušeností, že často unikáme nutnosti jednat jinak tím, že zopakujeme starý návyk a nic nezměníme. Sklony zůstat v setrvačnosti minulosti, tj. toho, co se kdysi osvědčilo, dopadnou na každého z nás. (Zajímavostí je, že do tohoto cyklu patří zatmění z let (vybrala jsem ty poslední předcházející současnému) 1914, 1950, 1968, 1986, 2004. Není dobré se do těchto časů vracet a jednat „jako tehdy“, je lepší snažit se vsunout do praxe to, co v těchto časech zaznělo, třeba ústy Olofa Palmeho: „Žádný stát nebo společenství nemůže být v bezpečí, pokud ostatní nepožívají stejnou úroveň bezpečnosti. Nutně všichni potřebujeme bezpečnostní rámec, a ne masivní zvyšování militarizace.“ (viz sabiánský symbol novu!)

Úkolem těchto dnů je uvědomit si právě to, co z minulosti opakujeme a proč to tak děláme. Neříkám, že vše, co bylo je špatně, jen říkám, že je to chybně vždy, když je nutné jednat jinak, než jak už jsme v podobné situaci jednali. Pokud v takovou chvíli opakujeme, vlastně utíkáme z boje. Často můžeme mít pocit, že to tak potřebujeme nebo je to tak nevyhnutelné, ale ruku na srdce, jsme si tím jisti? Nebyl někde uvnitř nás pocit, že jednat jinak nově by byl výdej energie, na který jsme se necítili, kterého jsme se báli, či který nám připadal zatěžující? Odpověď je na každém z nás. (Já teď přesně vím, do čeho mne to z minulosti tahá a musím uznat, že je opravdu obtížné, říct této tendenci jasné NE).

Oslavenci těchto dnů by měli být obezřetní a dobře vážit svoje kroky, aby zvesela nespadli do stejných kolejí, které tak toužebně chtěli opustit. Zdání klame, nehleďte na to, jak věci vypadají, ale na své vnitřní tušení a tomu pak uvěřte.

Sabiánský symbol novu-zatmění mluví o spolupráci všech na stavbě pro jednoho člena společenství. Je tedy otázkou, k jaké spolupráci se rozhodneme, k jaké se spojí představitelé států a jakou prosadí velmoci. Proces dělení světa jde do finále, tak se dobře dívejme, kdo se s kým a jak „spojuje“.

ŠTÍR 3°: NA MALÉ VESNICI SE STAVBY NOVÉHO DOMU ÚČASTNÍ VŠICHNI SOUSEDÉ – JE TO SPOLEČENSKÁ UDÁLOST

perokresba Karel Jerie

Klíčová myšlenka: Pocit sounáležitosti demonstrovaný společným úsilím.

V sousedském životě venkova, zejména v dobách, kdy se rozvíjel americký Západ, bývala výstavba nového domu (či alespoň jeho hrubé stavby) přátelským kolektivním podnikem. Noví přistěhovalci nacházeli ve svých sousedech při stavbě budoucího domova přátelské pomocníky. Touto kolektivní prací se při společném podniku rozvíjel smysl pro sounáležitost a spoluúčast. Domov zůstává „naším“ domovem, jeho stavby se však účastní celé společenství a dílo se vyznačuje vstřícností. Cit se stává aktivitou. Klíčovým slovem je spolupráce. (D. Rudhyar)

P.S.  Chcete-li se dozvědět víc, studovat nebo reflektovat svůj horoskop, nabízím své služby astrologické i terapeutické. Můj web funguje bez reklam a také placené propagace. Důvodem je mi snaha o nezávislost. Pokud se vám moje příspěvky líbí, můžete se přihlásit k odběru a také mne finančně podpořit drobným příspěvkem na provoz. Vřelé díky za váš opravdový zájem a podporu.