Závěr roku 2022 a vstup do roku 2023 s Plutonem, co boří mýty o tom, co je vlastně pevné a jisté.

Pluton pomalu a jistě ukončuje svou pouť Kozorohem a chystá se do Vodnáře, do kterého bude zásluhou retrogradity vstupovat několikrát od března 2023 do listopadu 2024. Ohlédne-li se za jeho pobytem v Kozorohu od roku 2008, můžeme shledat, že o proměnu systému, transformaci struktur a proměny v přístupu ke společenským rolím se mnohé odehrálo. Přesto se zdá, že jádro systému se nechce měnit, neb přináší jistotu, na kterou jsme zvyklí, jejíž zákonitosti jsou známé a vychýlení se díky tomu dají předvídat.

Čím to je?

Musíme si připustit funkci Plutona, která vytváří stav „moc-bezmoc“ z důvodu proměny základů. Jenže jak to vlastně funguje? Funguje je to tak, že jsme pocitově zbaveni základů, opor, rámců, konceptů a jistot, které drží emoční reakce v normálu. Jakmile jsme zbaveni jistot a rámců, emoce vyhřeznou do vědomí rasantní silou a zaplní vědomí do té míry, že já se cítí bezmocné, ovládnuté emocí, ať už je jakákoliv. Dojde-li na emoci strachu, děsu, úleku jsme pohlceni ztrátou moci. Máme nepříjemný pocit a hledáme oporu, kde se dá. Právě v tuto chvíli bytostně zakoušíme pocit ztráty. Domníváme se, že jsme o něco přišli, a ještě více zabředáme do pocitů obav, strachů a beznaděje projevující se fatalistním pohledem na svět. Plutonská funkce je plném proudu a ještě přidá, dokud tuto hru na moc-bezmoc neodmítneme. Odmítnutí je situací, přibližnou té, kdy je někdo v hysterické panice a my, abychom ho probrali, ho buďto pevně obejmeme a chvíli mocně držíme, dokud se neuklidní (ano, paní Prekopová), nebo mu vlepíme pohlavek, abychom přerušili proud chaotického vlnění dotyčné osoby. Oba zmiňované způsoby a jistě najdeme i další možnosti, jak někoho probrat, uvedou danou osobu do stavu odstupu, kdy „probrání“ je vlastně stav, ve kterém vědomí nahlíží sebe samé z nového úhlu pohledu a teď pozor, tohle je to, co je plutonské, co funkce Plutona chce: Nový úhel pohledu vyvěrající z odstupu. V tu chvíli vidíme celistvě, na chvíli vidíme souvislosti, provázanost všeho se vším, a to je to, co je transformativním úkonem.

perokresby Karel Jerie

Přeneseme-li si tento proces do společnosti, jsme ve fázi, kdy je třeba si uvědomit, o co jsme z ranku „bezpečných“ jistot přišli? Měli bychom to vidět právě tam, kde se derou do popředí síly a skupiny, které za každou cenu chtějí jistoty, struktury prosadit, udržet a znovu upevnit, neb mají pocit, že se ze společnosti vytrácí zásluhou mocnějších síly. Od roku 2008 se mnohé „rozviklalo“ a to je zajímavé. Už to nemá svou stabilitu a pevnost jako dřív. V rámci euroamerické kultury se ukázal rozkol v tom, kam směrují postoje v Evropě a kam v Americe. V Evropě se vyhrotil postoj Německa a Anglie, kteří si každý vybrali svůj postoj, který právě na konci pouti Plutona Kozorohem musí redukovat. Rozdíly v upevňování struktur jsou vidět i v oblasti Předního blízkého východu o Číně a Indii nemluvě. Co mohlo v systému prasknout, to se stalo a ukázaly se základy, o kterých mají jedni pocit, že přichází a druzí že musí bojovat. Jsou viditelné signály pro interpretaci Plutona v Kozorohu – dramatické střety v přístupu k tradici, s jakou se systémové a kulturní věci ve společnosti upevňuji.

Plyne z toho, že bychom měli příští rok bedlivě sledovat všechny tendence k upevnění a zpevnění struktur, systémů, pojištění, tradicionalismu, společenských rolí, které zastáváme neb tam se moc bude přesouvat, právě proto, že v těchto řadách bude sílit pocit ohrožení základních jistot. Pokud si přidáme podkres znamení Kozoroha, ve kterém Pluton dokončuje svoji pouť, můžeme hledat v systémech upevňujících naši roli ve společnosti. Všímejme si směrů, které ve společnosti sílí a co prosazují, pak uvidíme, o co přicházíme, co se jeví, jako ztrácející se. Pluton je mistr pocitu, že už nikdy nic nebude takové, jaké to bylo. Je to mocný klam, neboť stále je vše jinak, než jak to je, jen naše vědomí žije v pocitu, že je ono i svět stabilní.

Píši to proto, že je třeba si říct, že změny a tlaky, které se dějí se dají využít. Budeme-li se na ně dívat jako na vlny, můžeme zjistit, že na nich plavou kusy rozbitých věcí či polámaných větví. Jakmile se nějaké chytneme, můžeme mít plavidlo, které nám udrží hlavu nad vodou a pomůže využít vln k tomu, posunout se dál. A o to jde. Podívat se na dění jinak, ne ze dna – z vody, ale z plavidla, rozpadnutých jistot. Plujme na troskách, neboť jinak neuvidíme břeh, kde se dá postavit nové!

Jak vplout do roku 2023?

Píši zde nástin, s čím vstoupit, jak do nového roku „vplout“.

Kozorozi, vy prosincoví, si zasloužíte konečně svou chvilku nabytí pocitu síly, ale nepřepalte to na přelomu roku, ať se nevydáte ze všech svých sil. Lednoví Kozorozi budou potřebovat dobré přátele, stabilní a soucitné ucho, které bude schopné naslouchat jejich tichu, neb o vnitřní podstatě nikdy nemluví a srdce, které je podpoří, aby ve vnitřním dramatu neházeli flintu do žita, neb to, co se jim jeví tak těžké, se přežene a ukáže se, že to byl klam a pokušení mít vše pod kontrolou a ve vlastní vůli.

Lednoví Vodnáři, připravte se na to, že máte před sebou to, co mají lednoví Kozorozi, ale ještě chvíli budete mít pocit, že krize a bouře jsou daleko a že životní šrumec vcelku nějak dáváte. Únorovým Vodnářům je radou, aby se koncentrovali na to, co je pro ně podstatné a opravdu se netrápili tím, co jim nejde. Neznamená to totiž nic jiného než, že je třeba se věnovat tomu, co jde i když je toho málo. Jste v období koncentrace a zpevnění, které pokud budete odmítat prožijete jako boj s tím, co nejde.

Únorové Ryby jsou za vodou a mohou být trápeny jen tím, co se jim nastřádalo zásluhou jejich stylu života. Přelom roku jim může potvrdit pevnost jejich vztahů a dodat odvahu k proměnám na poli pracovním. Březnové Ryby si „užívají rozpuštění“ v každodenním martýriu, které jim servíruje Neptunský tranzit. Mohou mít pocit, že jsou nuceni se zcela vyprázdnit, aby našly novou inspiraci a vizi, za kterou se vydají. Vydržte nápor rutiny a všimněte si, co vás i přese všechno láká!

Berani budou mít fofr. Znovu je v jejich znamení Jupiter, symbol expanze, takže naberou páru a pustí se do mnoha akcí, které ovšem jak rychle začaly, tak rychle skončí. Udrží vás jen strukturovanější lidé, kterým chybí zas vaše schopnost se pro něco nadchnout. Přesto se pusťte do všeho, co vás láká. Ono se z toho nakonec něco kloudného vyklube. Dobře cítíte, že nemáte čas ztrácet čas. Jupiterův průchod Beranem bude totiž rychlý.

Býci drží a pokračují dál v tom, pro co už se dávno rozhodli. Přesto mohou být překvapeni ti, kteří se narodili v březnových dnech. Nečekaná událost jim doslova otevře oči. Býci narození mezi 5. – 10. květnem mají období, kdy by měli vystoupit ze zaběhlých kolejí a uvědomit si, kde až příliš uvízli v osidlech rutiny a příliš velké vnitřní zatvrzelosti.

Blíženci jsou stále aktivní, ale přesto mohou vstoupit do nového roku ve spěchu nebo ve vnitřním neklidu, který je přiměje věci uspěchat. Dvakrát měřte, jednou řežte, ať si nenaděláte hromadu starostí. Máte před sebou vcelku podpůrné období, tak si ho nepokazte svou netrpělivostí.

Raci si přejí svůj klid a své bezpečí, které by tu mělo být jaksi samo bez jejich přičinění. Jenže ono to tak ve světě nefunguje. Budete se muset trochu snažit, jinak mít pohodu nebudete. Přiložte ruku k péči o vztahy dřív, než se lidé kolem vás začnou starat také jen sami o sebe. Příval podnětů na přelomu roku, bude výzvou, abyste se na všech frontách rozhýbali.

Lvi mají kliku, že nezapomínají na to, starat se o své pohodlí, takže si příliš nepřipouští situace, které by jim nějak naznačovaly, že je třeba něco malinko změnit. Lvi z července budou zatím v pohodě, ale srpnoví mohou cítit, že něco skřípe v orloji. Pokud odmítnou držet své vnitřní hluchoty a zkusí jít za zvukem skřípotu, mohou nalézt to, co je třeba opravit, zpevnit, tj. na co se koncentrovat. V opačném případě si jejich okolí užije stížnosti na to, jak jim svět hází klacky pod nohy.

Srpnové Panny si konečně trochu víc důvěřují, zato zářijové mohou být stále zmatené z toho, jakým směrem se vlastně vydat, čemu věřit a jak zvládat všechno to, co si na sebe vymyslely. Přesto si i ony mohou všimnout, že jim klepe na rameno múza a že je nabádá k tomu, aby se vystoupily ze svého honu za dokonalostí a spolehly se na to, že jsou šikovné a nyní i velmi inspirativní.

Váhy by se neměly nechat zavalit tím, co jim diktují společenské konvence. Zkuste věřit své intuici a nehodnoťte stále dokola, co je lepší a co horší. Přelom roku vás vyzve, abyste se rozlítly do světa a víc se věnovaly tomu, co je kolem vás. Může toho být hodně, tak si nedělejte plány, spíše operativně rozhodujte o tom, co si podržíte a co pustíte. Výsledky pak budou dobré.

Štíři jsou plní inspirace a vnitřní síly, která je vede efektivní cestou, na které je pokušením jen jejich bezmezná výkonost, které jen tak někdo nestačí. Mnohé vám hraje do noty, tak si to nepokazte přílišným tlakem na pilu. Na začátku nového roku, a zvláště v únoru se vám otevřou zajímavé příležitosti.

Střelci by si měli všimnout, že mají opět eso v rukávu a pokud ho včas na začátku roku vytáhnout, budou mít opravdu dobré jaro, které jejich nedávno nabytý směr jen potvrdí. Nesmíte váhat ani příliš spěchat. Po Novém roce se rozkoukejte a pak šup šup do díla. Co neuděláte a neprosadíte v tuto dobu, těžko později doženete.